Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Ostatnio to bardzo modny temat. W sumie nic dziwnego w świecie rozwijających się nowych technologii programowanie dla naszych dzieci powinno być niedługo niczym chleb powszedni.

Dzieci z komputerem

 


Co to jest programowanie?

Programowanie jest językiem przyszłości. Nie jest to już domena tylko i wyłącznie informatyków.
Jest to narzędzie pozwalające uczyć kreatywności oraz analitycznego myślenia.

Bill Gates powiedział: "Nauka pisania programów to nauka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką"

Po co uczyć dzieci programowania ?

Obecnie jest coraz więcej programów, szkół i projektów w których dzieci nawet pięciolatki uczą się programowania. Temat nie jest nowy, zwłaszcza na Zachodzie. Organizacje jak Code.org zajmują się promowanie idei nauczania dzieci kodowania. Według nich do 2020 roku w USA będzie o 1.000.000 więcej miejsc pracy dla programistów, niż ludzi, którzy będą w stanie te stanowiska zająć.

Poniżej przedstawiam kilka programów, które działają Polsce:

1) Mistrzowie Kodowania - jest to program edukacyjny mający na celu upowszechnienie w polskich szkołach naukę programowania.
W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie są przeszkoleni przez ekspertów, by przez kolejnych 8 tygodni prowadzić zajęcia programowania w swoich szkołach. Udział w programie jest bezpłatny.
Program realizowany jest przez Samsung Electronics Polska przy współpracy z Partnerami, jednym z nich jest CoderDojo.

2) CoderDojo - jest to fundacja założona w małym podlaskim mieście Zambrów. Sam pomysł CoderDojo narodził się w Irlandii. Jest to międzynarodowa sieć klubów, w których dzieci uczą się jak kreatywnie wykorzystać komputer poprzez tworzenie stron internetowych, aplikacji oraz gier. CoderDojo to próba wyciągnięcia dzieci z zacisza ich domostw i zachęcenie do poszerzania swoich kompetencji i  kreatywności. Każde spotkanie odbywa się przy udziale mentorów, którzy uczą dzieciaki poświęcając im swój czas. Należy dodać, że zajęcia dla każdego dziecka są bezpłatne.
W tej chwili CoderDojo funkcjonują w trzech miastach: Białymstoku, Poznaniu oraz Zambrowie.

3) Metaplaneta (www.e-metaplaneta.pl) – za tą firmą stoją rodzice, których celem jest wykształcenie i rozwinięcie zdolności matematycznych u dzieci. Ich misją jest pomoc dzieciom w odnalezieniu swojej drogi poprzez wsparcie rozwoju samodzielnego myślenia i poszukiwania rozwiązań. Tam również dzieci mogą nauczyć się programowania. Są to już zajęcia płatne, dostępne póki co tylko w Warszawie, Krakowie i Żarach.

4) www.devoxx4kids.pl - jest to jednorazowe wydarzenie - wspaniała szansa dla najmłodszych na pierwszy kontakt z programowaniem poprzez zabawę. Zupełnie bezpłatnie. Mamy nadzieję, ze będzie powtarzane co roku. Niestety póki co tylko w Warszawie.


5) www.godzinakodowania.pl - Godzina Kodowania organizowana w ramach Tygodnia Informatyki okazała się ogromnym sukcesem, która przerosła oczekiwania organizatorów.  Były już dwie edycje tej inicjatywy w 2013 i 2014 roku. Mam nadzieję, że na tym nie koniec :).

Jest wiele interesujących programów dla dzieci. Wystarczy dobrze przeszukać internet.

Czy to dobry pomysł?

Każdy rodzic musi ocenić to sam. Na pewno tego typu lekcje uczą dzieci kreatywnego i analitycznego myślenia, które jest niezwykle cenione wśród różnego rodzaju specjalistów. Dla niektórych rodziców programowanie to jak wiedza tajemna, nieodgadniona, dlaczego nie pozwolić naszym dzieciom na jej wykorzystanie?
Dzieci i tak wykazują duże zainteresowania komputerami.  Naszą rolę jest nauczyć je mądrego ich wykorzystywania.
Zatem do dzieła!