Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

"Każdy powinien uczyć się programowania komputerowego. To nauka jak myśleć." - Steve Jobs

Girls Code Fun to kreatywne programowanie komputerowe skierowane do dziewczynek w wieku 8-12 lat. Girls Code Fun to fundacja założona przez dwie amerykanki polskiego pochodzenia. Chcą pokazać dziewczynom, że programowanie komputerowe może być zabawą, a nauki ścisłe to nie tylko tabliczka mnożenia, ale też kreatywność i radość tworzenia.

 

- Zaledwie 27% studentów Politechniki Warszawskiej to dziewczyny. Stanowią także jedynie 06% absolwentów kierunków informatycznych. A przecież szacuje się, że do 2020 roku w Europie zabraknie 900 000 pracowników branży IT. - mówi Karolina Cikowska, współfundatorka GCF.

- Chcemy motywować dziewczyny, które znacznie rzadziej zachęca się do podejmowania nauki na uczelniach technicznych. I uczymy je właśnie w tym wieku, w którym według badań zaczynają one tracić zainteresowanie naukami ścisłymi, czyli mając 8-12 lat. - dodaje Zuzanna Kobrzynski, druga założycielka fundacji.

Programowanie - język przyszłości

Programowanie komputerowe to język przyszłości, którego znajomość pozwala nie tylko rozumieć, ale także tworzyć rzeczywistość już zdominowaną przez nowe technologie. Ucząc dzieci programowania komputerowego, przekazujemy im umiejętności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, współpracy w grupie, kreatywności i logicznego myślenia. Są to kompetencje niezbędne do osiągnięcia sukcesu na każdym polu, niezależnie od tego czy jest to branża nowych technologii, czy świat finansów.

Każdy może nauczyć się programować, nawet Ty rodzicu!

Każdy może zacząć naukę programowania komputerowego, bez względu na to jak biegle posługuje się komputerem lub radzi sobie z matematyką. Dziewczynki będą tworzyć własne animacje, teledyski, interaktywne kartki okolicznościowe i gry. To, co dla rodziców może wydawać się trudne i niezrozumiałe, dzieci szybko zrozumieją i polubią.

GCF uczy języka programowania Scratch, w planach jest nauka innych języków programowania i tworzenia aplikacji mobilnych. W przyszłości, GCF chce oferować nie tylko kursy dla dzieci, ale także dla młodzieży i kobiet w różnych miastach. Obecnie fundacja działa tylko w Warszawie.

Marzeniem założycielek GFC jest stworzenie w Warszawie centrum rozwoju, gdzie młode dziewczęta i kobiety będą mogły rozwijać swoje umiejętności informatyczne oraz wspierać ich projekty w obszarze STEM (science, technology, engineering, mathematics).

Życzymy powodzenia.

Więcej o GFC przeczytacie tutaj lub tutaj.