Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Na stałe do działań Fundacji wpisały się obchody Dni Bajkia i Baśni organizowane w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Kolejny już 27 maja 2017. Kliknij w plakat, by dowiedzieć się więcej.

Co robiliśmy do tej pory?

  • Kamishibai to wspaniała okazja by poznań baśnie i legendy. Teatr Małeke nie tylko pokazuje ilustracje (jak to się robi w tradycyjnym kamishibai) ale również animuje swoje przedstawienia.

Do tej pory obejrzeliśmy:

„Historia Popiela i Piasta". Spektakl powstał w technice opartej na tradycyjnym teatrze Kamischibai i opowiada prawdziwą historię Grodu Gnieźnieńskiego oraz powstania Dynastii Piastów,

„Kamieniarz” – baśń chińska przedstawiona za pomocą Kamishibai (sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji),

"Diabły polskie"

Fot. Rafał Michałowski Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

  • Występy bajarza - Łukasza Bernady, przenosił nas w świat baśni wielkopolskich, między innymi o Dzikim Strzelcu, o ukrytych skarbach oraz o tym jak mieszkańcy Chojna przestraszyli się kota.Bajarz Bernady

Fot. Rafał Michałowski Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

  • Czytanie bajek
  • Wystawy ilustracji do książek dla dzieci Małgorzaty Flis, Katarzyny Bukiert i Emilii Dziubak,
  • Zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu "Z mrocznych jaskiń do tabletu. Książka na przestrzeni wieków - oprowadzała dr Blanka Mrowicka"
  • Zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu z okazji jubileuszu Chrztu Polski
  • Buszowanie w zakamarkach Biblioteki Uniwersyteckiej - oprowadzanie Biblioteka Uniwersytecka
  • Warsztaty bajki i wiersza z poetką dziecięcą Aldoną Latosik – dzieci same stworzyły opowieść i ułożą w rymowane wersy.
  • Konkursy i zabawy
  • a dla dorosłych: autorka pierwszych na polskim rynku książeczek o uważności dla dzieci - seria: „Kraina Uważności” – Agnieszka Pawłowska przeprowadziła zajęcia dla rodziców o uważności, czyli takim podejściu do życia, które polega na świadomym przeżywaniu obecnej chwili, obserwowaniu i bezpośrednim doświadczaniu tego, co dzieje się w naszym ciele i umyśle w każdym pojedynczym momencie. Praktyka uważności jest już obecnie szeroko wykorzystywana na świecie: m.in. w obszarze sportu, biznesu, służby zdrowia i edukacji.

Zdjęcia z Dni Bajki i Baśni z poprzednich lat znajdują się tutaj: 2014, 2015 i tutaj 2016

 

Dzień Bajki i Baśni 2016

 

Dzień Bajki i Baśni 2015