Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Dobry erotyk – dobry na wszystko ?

Akcja, której kolebką jest Poznań ma już 5 lat. Z roku na rok zwiększała zasięg: najpierw wychodząc poza macierzyste miasto, a następnie pozyskując kolejnych chętnych do szerzenia tej akcji w wielu dużych i małych miastach w Polsce, czasem wychodząc poza jej granice.


Grupa Literyczna NA KRECHĘ i jej partnerzy w dniach 10–16.02.2016 roku rozdali około 15 000 autorskich kartek wydanych własnym sumptem, przygotowanych w 75 wzorach, pod kuratelą Łucji Łucja Dudzińska - książki poetyckie, która już od pięciu lat koordynuje Ogólnopolską Akcję (anty)Walentynki Na Krechę oraz inne imprezy towarzyszące.
Celem akcji jest promocja sztuki, twórców, popularyzacja czytelnictwa poezji oraz próba zainteresowania odbiorcy (w miejsce komercyjnych ozdób i wszędobylskiego kiczu), czytaniem wierszy z pocztówek; będących kompilacją miłosnych (albo około czy anty-miłosnych) treści i zdjęć, grafik, obrazów, rysunków zaprzyjaźnionych artystów, poetów i członków Grupy Literycznej Na Krechę. I tak w roku 2015 było 65 wzorów więc rozdano około 13 000 erotyków (gdyż każda pocztówka jest drukowana w 200 egz.), w roku 2014 rozdano 53 wzory, w 2013 – 25 wzorów, a w 2012 opracowano tylko 7 wzorów, gdy Romek Franczyk rzucił hasło rozdawania erotyków na ulicy jako alternatywy do błąkających się wszędzie serduszek, misiaczków, infantylnych wyznań – wtedy nikt nie przypuszczał, że akcja aż tak starannie będzie kontynuowana i tak się rozwinie.

Niezależnie od zataczania coraz szerszych kręgów, zmieniają się również formy uczestnictwa w akcji; prócz rozdawania, zostawiania w publicznych miejscach, pubach, galeriach, teatrach, kinach, bibliotekach, zakładach usługowych; powstają nowe imprezy towarzyszące. Odbywają się: spotkania autorskie, Prezentacje Grupy, Hyde Parki – Integracje Literackie oraz tzw. WierszYstawki artystyczne. W Poznaniu od początku akcję wspiera Biblioteka Uniwersytecka, gdzie odbyła się pierwsza taka wystawa wierszy twórców Grupy Literycznej Na Krechę w opracowaniu Joanny Kulhawik (która najczęściej przygotowywała także do druku zestawy pocztówek). Od 2014 roku z inicjatywy Łucji Dudzińskiej zaczął odbywać się Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Erotyk na Krechę”, zyskując patrona w osobie poznańskiego poety (zmarłego w tym momencie) Tadeusza Tadeusz Stirmer. W roku 2016 do akcji dzięki Jolancie Nawrot włączyli się studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej o specjalności krytyka i praktyka literacka. Natomiast WierszYstawka (tym razem ukazująca wybrane kartki z 5. edycji akcji) odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, przedstawiając też prace młodzieży z warsztatów Manufaktura Słowa, którymi opiekuje się Agnieszka Z. Agnieszka Zofia Warzecha i Małgorzata Głazowska. W MDK 2 była okazja do spotkania z najmłodszą uczestniczką Grupy – Patrycja Kopacka. Główna WierszYstawka została zaprezentowana w Bibliotece Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu w Poznaniu, dzięki wsparciu pani dr Blanki Blanka Mrowicka, gdzie również odbyło się 12 lutego 2016 o godz. 18:00 ogłoszenie werdyktu III OKP „Erotyk za Krechę” im. T. Stirmera oraz między innymi Prezentacja Poetów: Mariusza Mariusz S. Kusion i Wiktorii Wiktoria Marzena Szumiata, których tomy zostały wydane w serii wydawniczej Grupy Litrycznej Na Krechę, współwydawcy Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji oraz jurora: Ewy Ewa Sonnenberg i laureatów obecnych na spotkaniu: Justyny Justyna Sieniuć, Kamilii ŁyłkiKamila Łyłka-Kosińska Jolanty Jolanta Nawrot i Adama Adam Wierzbicki. Spotkanie muzycznie wzbogacił Omir Socha. Należy przy tej okazji wspomnieć o Hyde Parku - Integracje Literackie, który z inicjatywy Mariusza Kusiona i Krzysztofa Lalika odbył się w Krakowie przedstawiając akcję antywalentynkową, chętnych do czytania wierszy oraz gości głównych promujących naszą serię wydawniczą: Judytę Judyta Ciszewska i Michała Sokołowskiego Misza Sagi przy dźwiękach Logos Semper Adrian Set-Pawęza.

Tak szeroko zakrojona akcja poetycka jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu artystów, i w tym roku wiodły prym fotografie oraz fotografiki Marii Maria Kuczara z Krakowa oraz Rafała Rafał Babczyński ze Szczecina w ich graficznym opracowaniu wierszy wielu poetów. Rok temu głównie zaangażowany był Jacek Wysocki z Poznania i Krzysztof Lalik z Krakowa. Wcześniej większość erotyków zyskiwało tło dzięki fotografiom Mariusza Mariusz Partyka z Katowic, obrazom Kornelii Kornelia Chojnacka z Bytomia czy grafikom Jolanty Jolanta Ciecharowska z Poznania w opracowaniu graficznym Joanny Joanna Kulhawik z Warszawy.
Chcemy stwarzać okoliczności do spotkania przypadkowego czytelnika poezji, który zwabiony grafiką, kolorem lub ascezą obrazu, wyszukanym kadrem fotograficznym zatrzyma się na dłużej; zainteresuje się, wróci po kolejną porcję poetyckiej sztuki, najczęściej uważanej za niszową – przez to elitarną. Chcemy łamać te stereotypy.

(Autorskie kartki poetyckie (do wyczerpania nakładu) były dostępne, z inicjatywy wielu chętnych uczestników oraz partnerów akcji, na różnych spotkaniach literackich, w pubach i na ulicach, w bibliotekach, w teatrach, galeriach między innymi takich miast: Poznań, Kraków, Łódź, Elbląg, Drezdenko, Wrocław, Gdynia, Katowice, Nowy Tomyśl, Bytom, Chorzów, Warszawa, Olkusz, Głogów, Kalisz, Zawidów, Oświęcim, Będzin, Białystok, Tarnów, Barlinek, Bielsko Biała, Pilica, Sieradz... )

Relacja z wernisażu znajduje się TUTAJ

Relacja z Wierszystawki antyWalentynkowej i spotkania z Patrycją Kopacką znajduje się TUTAJ

Relacja z rozdawania wierszy w Poznaniu znajduje się TUTAJ

Organizator: Grupa Literyczna Na Krechę, Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji
Partnerzy: UAM, Biblioteka Uniwersytecka, MDK2, Manufaktura Słowa