Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Kadr poetycki 2015


Zamiast serduszka – autorska pocztówka literacko-artystyczna

Na 14 lutego 2015 roku w ramach IV edycji akcji anty-Walentynki Na Krechę, Grupa Literyczna NA KRECHĘ przygotowała do druku aż 65 wzorów pocztówek, będących kompilacją wierszy, obrazów, zdjęć, grafik, rysunków zaprzyjaźnionych artystów, poetów i członków Grupy.*
Zostanie rozdanych około 11 000 kartek, wydanych własnym sumptem przez poetów uczestniczących w tym ogólnopolskim działaniu. Kuratorem akcji jest Łucja Dudzińska.

Jest to forma popularyzacji czytelnictwa poezji – wychodzenia ze sztuką na ulice, do pubów, bibliotek, a przede wszystkim jest to odpowiedź na komercję i na wszędobylski "serduszkowy" kicz walentynkowy. To dobry sposób na poszukiwanie odbiorcy. Stwarzanie okoliczności do spotkania przypadkowego czytelnika poezji, który zwabiony grafiką, kolorem lub ascezą obrazu, wyszukanym kadrem fotograficznym zatrzyma się na dłużej; zainteresuje się, wróci po kolejną porcję poetyckiej sztuki, uważanej niesłusznie za niszową – przez to elitarną.

Z akcją są połączone inne imprezy: Hyde Park – Integracje Literackie w Klubie ALLIGATOR w Poznaniu (zapraszamy 14.02.15 na godz. 17:30, Stary Rynek 86), II Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Erotyk na Krechę” im. Tadeusza Stirmera, Prezentacje członków Grupy Literycznej np. w Krakowie, WierszYstawki artystycznei wystawy malarskie, graficzne w Bibliotekach: w Nowym Tomyślu i w Drezdenku oraz promocja tomu: ANTOLOGIA WierszYstawki (Szczecin 2014), który ukazał się w formie albumu, wydany przez Fundację Literatury im. Henryka Berezy. Autorskie kartki poetyckie (do wyczerpania nakładu) będą dostępne na spotkaniach literackich, w pubach i na ulicach miast: Poznań, Kraków, Łódź, Elbląg, Gdynia, Katowice, Bytom, Chorzów, Sosnowiec, Warszawa, Olkusz, Głogów, Kalisz, Gniezno, Nowy Tomyśl, Drezdenko, Będzin, Zawidów, Tarnów, Białystok, Barlinek, Wrocław, Dąbrowa Górnicza.

Organizator: Grupa Literyczna Na Krechę, Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji.