Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

21 kwietnia w Warszawie rusza 10 edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera, wydarzenia koncentrującego się na kulturze i kinematografii Afryki. Jak co roku najmłodsi odbiorcy również znajdą coś dla siebie. Z cyklu AfroKids przygotowane zostały warsztaty podczas których dzieci będą mogły zagrać w najstarszą grę planszową gebetę, wykonać kenijską zabawkę recyklingową z drutu oraz nauczyć się pisać swoje imię w języku Amharskim. Wstęp na warsztaty jest wolny. Festiwal potrwa do 26 kwietnia.

Jakie atrakcje i gdzie przewidziane są dla dzieci? Odpowiedź znajdziecie poniżej.


Afrokids, sobota, 25 kwietnia godz. 11:00-13:00, Staromiejski Dom Kultury (ul. Rynek Starego Miasta 2). Wstęp wolny.

Warsztaty w ramach Afrokids będą miały otwartą formę. Powstanie kilka stoisk, pomiędzy którymi dzieci będą mogły się poruszać i spontanicznie wybierać to co akurat je zaciekawi. A do wyboru mają:

Nauka gry w najstarszą grę planszową - gebetę. Jest to najstarsza gra planszowa na świecie – plansze do tej wyjątkowej gry pochodzące z VI wieku n.e. zostały odkryte przez archeologów na północy Etiopii. Inspiracją do stworzenia gebety był proces obsiewania pola ziarnami. Opiera się ona na dość prostych zasadach, które jednakże wymagają umiejętności strategicznego myślenia – kombinacja ta zapewniła gebecie popularność po dziś dzień.


Galimoto! Kenijska zabawka recyklingowa z drutu.  Podczas   warsztatu   dzieci będą miały okazję nauczyć się własnoręcznie konstruować   Galimoto   –   zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd z drutu, na którym siedzi człowieczek ubrany w kolorowe stroje. Do jego wykonania potrzebne będą: wielobarwne materiały pochodzące z recyclingu  oraz dużo wyobraźni! Warsztaty poprowadzi polsko-kenijska grupa Karkandoo.


Amharski dla dzieci. Krótka lekcja urzędowego języka Etiopii, podczas której najmłodsi zostaną wprowadzeni w meandry wyjątkowego alfabetu i eksplodujących głosek. Dzieci uczestniczące w tych warsztatach będą mogły zapisać swoje imię po amharsku, a także nauczyć się wymowy wyjątkowych dźwięków i poznać podstawowe zwroty w najpopularniejszym w Etiopii języku.

Specjalnie z okazji okrągłej rocznicy organizatorzy zadali pytanie o to jak będzie wyglądać Afryka przyszłości, postanowili zapytać dzieci z Etiopii. AfryKamera i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zaprosiły dzieci ze szkół w Addis Abebie, Hawassie, Silte oraz Adoli do wzięcia udziału w konkursie malarskim „Etiopia w roku 2100”. W konkursie wzięły udział dzieci z terenów wiejskich z bardzo niewielkich placówek szkolnych. Nagrodzimy najlepsze prace, a na ich podstawie stworzone zostaną pocztówki, których dochód ze sprzedaży zasili konto etiopskich szkół. Ponadto najbardziej wyjątkowe prace zostaną zlicytowane na afrykamerowym koncie allegro. Cały dochód ze sprzedaży pocztówek i prac zostanie przekazany szkołom i uczestnikom konkursu.

Więcej informacji o całym wydarzeniu znajdziecie tutaj.