Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji

Do teatru za 250 groszy? Tak, to jest możliwe. 2,5 zł to cena biletu na spektakle, które będą grane 23 maja br. w 44 miastach w ramach obchodów jubileuszu "250-lecia teatru publicznego w Polsce". Wśród nich znajdą się najgłośniejsze i najpopularniejsze tytuły ostatnich sezonów. 50 tysięcy widzów w ponad 100 teatrach zobaczy tego wieczoru przedstawienia wyreżyserowane przez najwybitniejszych twórców - między innymi Krzysztofa Warlikowskiego czy Jacquesa Lassalle’a.

 

Uczestniczące w akcji teatry wystawią spektakle, na które bilety będzie można kupić za symboliczne 250 groszy. Sprzedaż jest prowadzona tylko w kasach teatrów, nie ma sprzedaży internetowej. Dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek szkolnych i przedszkolnych przewidziano możliwość zakupu większej liczby biletów.

Część teatrów pokaże tego wieczoru spektakle na wszystkich swoich scenach. Przykładem może być Teatr Narodowy, który zaprosi widzów – tych starszych i młodszych – aż na trzy przedstawienia. Najwięcej spektakli granych 23 maja za 250 groszy pojawi się na afiszach w stolicy (22 przedstawienia w 18 teatrach). Atrakcji nie zabraknie również w innych miastach (m.in. w Łodzi, Krakowie, Lublinie, Poznaniu , Wałbrzychu i Gdańsku. Pełna lista tytułów jest opublikowana tutaj.


Akcję „Bilet za 250 groszy” poprzedzi kampania "Przeżyjemy w teatrze" (jej partnerem jest AMS), w ramach której zaprezentowane zostaną rysunki czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy i Andrzeja Wieteszki). Plakaty pojawią się w miastach w połowie maja.


Wszystkie projekty w ramach obchodów jubileuszu „250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE” – w tym „Bilet za 250 groszy” – finansowane są ze środków MKiDN, a ich koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.